504... Wyświetl

Radca prawny Lublin

Kancelaria Adwokacka Adwokata Artura Żarnowskiego świadczy kompleksowe usługi radcy prawnego, świadcząc porady prawne dla klientów indywidualnych oraz podmiotów gospodarczych z Lublina i okolic. Wielowymiarowe wsparcie, które jesteśmy w stanie zaoferować, to m.in. prawnik specjalizujący się w sprawach ZUS, ale również kompleksowa pomoc w wielu innych aspektach i gałęziach prawa.

Z usług radcy prawnego można skorzystać w naprawdę bardzo wielu sytuacjach. Nierzadko nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że problem, który mamy, kwalifikuje się do konsultacji z radcą prawnym. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że świadomość obywatelska, jeśli chodzi o zakres usług świadczonych przez radcę prawnego, cały czas wzrasta. Nadal jednak mamy do czynienia z sytuacją niepewności. Czym zatem zajmuje się radca prawny i czego dotyczy pomoc prawna?

Kim jest radca prawny?

Zanim odpowiemy na pytanie, z jakimi sprawami możemy udać się do dobrego radcy prawnego w Lublinie, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, które brzmi: kim jest radca prawny? Musimy bowiem wskazać wyraźną różnicę pomiędzy adwokatem a radcą prawnym. Niestety, nadal wiele osób mylnie używa wskazanych pojęć i określa mianem prawnika radcę prawnego.

Radca prawny to osoba, która przede wszystkim ukończyła studia o kierunku prawo. To podstawa i w zasadzie jedyna wspólna cecha, która łączy adwokata z radcą prawnym. Po ukończonych studiach radca musi ukończyć aplikację radcowską, a następnie zdać egzamin zawodowy. Ponownie widzimy pewne analogie pomiędzy zawodami prawniczymi. Po uzyskaniu pozytywnej oceny z egzaminu radcowskiego mecenas zostaje wpisany na listę radców prawnych. Dopiero po tym czasie, taka osoba może zacząć praktykowanie zawodu.

Czym zajmuje się dobry radca prawny w Lublinie?

Skoro wiemy już, kim jest radca prawny, warto odpowiedzieć sobie kolejne, bardzo ważne pytanie, a mianowicie, czym dokładnie zajmuje się radca prawny. Podobnie, jak w przypadku zawodu adwokata, tak samo i tutaj cały czas jest sporo niejasności. Podstawową kwestią, którą trzeba podkreślić, kiedy mówimy o zawodzie radcy prawnego, jest to, że zajmuje się on przede wszystkim udzielaniem wszelkiej, prawnej pomocy swoim klientom. Zakres usług mecenasa jest bardzo szeroki: od udzielania porad prawnych, poprzez pomoc przy tworzeniu najróżniejszych pism, na reprezentowaniu klientów w sądzie kończąc. Warto zaznaczyć, że zmiana prawa w 2015 roku znacząco poszerzyła zakres kompetencji radcy prawnego. Polega ona przede wszystkim na tym, że radca prawny ma uprawnienia do bycia obrońcą w procesach karnych, jak również karnoskarbowych.

Różnica pomiędzy radcą prawnym a adwokatem – jaka jest?

Świadomość zasadniczych różnic pomiędzy zawodem adwokata a radcy prawnego jest niezwykle istotna. Dzięki tej wiedzy, z całą pewnością uda nam się uniknąć wielu stresujących sytuacji, w których np. ze sprawą, która kwalifikuje się do przedstawienia jej adwokatowi, udamy się z nią do radcy prawnego i odwrotnie.

Kancelaria radcy prawnego w Lublinie to miejsce, w którym możemy:

– uzyskać pomoc w sporządzeniu najróżniejszych umów cywilno-prawnych,

– radca prawny pomaga w sprawach związanych z ZUS,

– uzyskać poradę prawną (czasem darmową),

– uzyskać pomoc w sprawach spadkowych,

– uzyskać pomoc w sprawach karnych i karnoskarbowych.

Do adwokata z kolei wybieramy się przede wszystkim w sytuacji, w której niezbędne jest reprezentowanie nas w sądzie. Oczywiście, nie można zapominać, że zmiana ustawy umożliwia wykonywanie tego zadania także i radcom prawnym.

Nie można też pod żadnym pozorem zapominać, że każdy radca prawny jest prawnikiem, podobnie jak każdy adwokat jest prawnikiem – zarówno pierwszy, jak i drugi, mają obowiązek ukończyć studia prawnicze.

Prawnik ZUS Lublin – jak wygląda wsparcie?

Podobnie jak w przypadku adwokata, tak samo i u radcy prawnego w Lublinie obowiązują bardzo konkretne standardy, jeśli chodzi o wykonywanie pracy. Przede wszystkim dobry radca prawny wyróżnia się dużą wyrozumiałością. Nie może on traktować swoich klientów jednocześnie, ponieważ sprawy, z którymi się do niego udają, są różne. Chodzi zarówno o zagadnienia, których dotyczą porady prawne, jak również i o stopień ich skomplikowania.

Ponadto, mecenas ma obowiązek dochować tajemnicy zawodowej. Oznacza to, że sprawa, z którą przychodzą do radcy prawnego klienci, nie ma prawa wyjść poza grono zainteresowanych. Każdy dobry radca prawny ma także obowiązek podejmowania spraw, które nie są konfliktem interesów. Co to dokładnie oznacza? Zobrazujemy to za pomocą przykładu.

Po poradę prawną w Lublinie przychodzi klient, którego sprawa dotyczy konfliktu z ZUS. W tym samym czasie, do tego samego radcy prawnego przychodzi przedstawiciel ZUS ze sprawą dotyczącą tego klienta. Świadczący porady prawne radca nie ma prawa podjąć się reprezentowania zarówno przedstawiciela ZUS, jak i klienta w tej samej sprawie, ponieważ wówczas występuje konflikt interesów. Innymi słowy, kiedy udajemy się do prawnika po poradę prawną dotyczącą ZUS, nie ma on prawa jednocześnie zajmować się tą sprawą po stronie wymienionej instytucji.

Co grozi radcy prawnemu za nieprzestrzeganie zasad etyki zawodowej?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, co dokładnie może powstrzymać radcę prawnego przed nieprzestrzeganiem zasad etyki zawodowej. Prawdą jest, że dobry radca prawny jest w pełni świadomy tego, że za złamanie podstawowych zasad etyki zawodowej stanie on przed Sądem Dyscyplinarnym – dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w analogicznej sytuacji w przypadku innych zawodów prawniczych. Postawienie radcy prawnego przed Sądem Dyscyplinarnym grozi mu przede wszystkim utratą prawa do wykonywania zawodu. Właśnie dlatego tak wielu dobrych radców prawnych z Lublina bardzo przestrzega zasad etyki zawodowej.

Gdzie radca prawny może świadczyć swoje usługi?

Miejscem, w którym radca prawny świadczy swoje usługi w Lublinie, jest kancelaria radcy prawnego. Warto jednak zaznaczyć, że biuro prawnika to nie jedyne miejsce, w którym możemy uzyskać pomoc prawną. Niezwykle często dzieje się tak, że prawnik, który jest radcą prawnym w Lublinie, może świadczyć także swoje usługi w kancelarii adwokackiej. Warto zatem wcześniej sprawdzić, w jakim dokładnie miejscu przyjmuje wybrany przez nas radca prawny.

Nie możemy także zapominać, że prawnik w Lublinie wcale nie musi pracować w kancelarii. Może on być także zatrudniony w siedzibie firmy – taka sytuacja z reguły ma miejsce wówczas, kiedy radca prawny zajmuje się tylko i wyłącznie sprawami jednej firmy – czyli jednego klienta. Radcy prawni mogą być bowiem zatrudnieni na podstawie umowy cywilno-prawnej lub kontraktu przez inną firmę. Wówczas jednak nie podejmują się oni reprezentowania innych klientów – przede wszystkim ze względu na ryzyko wystąpienia konfliktu interesów.

Jakość obsługi w kancelarii radcy prawnego

Wspominaliśmy już o tym, że wizyta w kancelarii radcy prawnego powinna przebiegać w jak najlepszej atmosferze. Warto także podkreślić, że dobry prawnik w Lublinie wykazuje dużą wyrozumiałość w stosunku do swoich klientów i udziela im wszelkiego, niezbędnego wsparcia. Pamiętajmy, że sprawy, z którymi udają się do radcy prawnego obywatele, bardzo często są niezwykle osobiste a czasem trudne. Wyrozumiałość, a także empatia są zatem bardzo pożądanymi cechami, jeśli chodzi o dobrego radcę prawnego, jak również każdego innego prawnika.

Pomoc prawna – dlaczego warto wiedzieć, gdzie jej szukać?

Kwestie związane ze sprawami wymagającymi wsparcia prawnika, nierzadko są bardzo trudne. Stres związany zarówno z załatwianiem najróżniejszych formalności, jak i wizytami w sądzie, w niektórych przypadkach może być przytłaczający. Nie chodzi tylko i wyłącznie o poziom skomplikowania ścieżki prawnej, ale też np. o sporządzanie odpowiednich pism czy wniosków. Właśnie z tego względu, tak ważne jest to, aby wiedzieć, że w pewnych sytuacjach możemy śmiało zgłosić się do radcy prawnego, który udzieli nam wszelkiego, niezbędnego wsparcia w tym zakresie.

Co więcej, radca prawny ma obowiązek dołożyć wszelkich starań, aby ochronić interes swojego klienta. Z pomocy prawnika warto zatem korzystać przede wszystkim w sytuacjach, w których nie jesteśmy pewni tego, jak postąpić. Rozumienie przepisów prawa nie zwalnia z ich przestrzegania, jednakże nie zawsze wiemy jak postąpić w danym przypadku. Tutaj zaczyna się rola dobrego prawnika w Lublinie, który nie tylko kompleksowo przyjrzy się sprawie, z którą się do niego udamy, ale też – jeśli nie wystąpi konflikt interesów – podejmie się reprezentowania nas np. przed sądem.

Pamiętajmy także o tym, że nie zawsze jest tak, że wizyta u radcy prawnego kończy się na drodze sądowej. Czasem wystarczy jedynie sporządzenie odpowiednich pism, które przedstawimy we właściwej instytucji. To, co jednak może nam zagwarantować radca prawny to fakt, że pisma, jak również i sprawy, z którymi się do niego udamy, będą potraktowane w zgodzie z literą prawa. Tym samym, choć nie uzyskamy zapewnienia o potencjalnym pozytywnym zakończeniu sprawy, mamy pewność, że zostaną podjęte wszelkie możliwe i legalne środki, aby tak się właśnie stało. To bardzo ważne, ponieważ nadal mamy do czynienia z sytuacją, kiedy klienci przychodzą do kancelarii radcy prawnego i oczekują gwarancji pozytywnego rozwiązania sprawy.

Reasumując, kiedy udajemy się do dobrego prawnika w Lublinie, musimy być pewni, że sprawa, którą zamierzamy mu powierzyć, nie będzie występować w konflikcie do innej, którą dany radca prawny się obecnie zajmuje. Nie możemy też oczekiwać 100% gwarancji pozytywnego jej zakończenia. To, co jednak mamy zapewnione w kancelarii radcy prawnego, to kompleksowa, bardzo rzetelna i profesjonalna obsługa prawna. Innymi słowy, warto powierzyć dobremu radcy prawnemu zajęcie się naszą sprawą, ponieważ wówczas będziemy wiedzieć, że zostanie ona poprowadzona w sposób zgodny z prawem, a nam nie będą groziły potencjalne konsekwencje wynikające z podjęcia niewłaściwych działań prawnych.